Alkalmazási területek és felhasználás
Felhasználás: Ha a Schlüter®-KERDI-BOARD-ot teljes felületen ragasztjuk fel
- A ragasztónak a felülethez kell tapadnia és mechanikusan bele kell rögzülnie a Schlüter-KERDI-BOARD fátyolrétegébe. A legtöbb burkolandó felületnél az EN 12004 szerinti vízre kötő vékonyágyas ragasztóhabarcs alkalmazható. Egyebekben más megfelelő ragasztót kell választani, adott esetben ügyelve az anyagok egymás közötti összeférhetőségére.
- A vékonyágyas ragasztóhabarcsot fogas glettvassal hordhatjuk fel vagy a felületre, vagy a Schlüter-KERDI-BOARD –ra.
- A Schlüter-KERDI-BOARD-ot teljes felületén ágyazzuk be a fátyollal a felhordott ragasztóba. A ragasztó megkötési idejére figyelemmel kell lenni.
- Az egyes lemezeket egymáshoz toljuk és megfelelően beállítjuk.
- Közvetlenül a Schlüter-KERDI-BOARD felragasztását követően a csempéket vékonyágyas ragasztó-habarcsos eljárással felrakhatjuk a burkolat tulajdonságaihoz igazodóan. A fogas glettvas fogmélysége igazodjon a csempe méreteihez. Vegyük figyelembe a ragasztóhabarcs kötési idejét.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD, mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet!
Ha a Schlüter®-KERDI-BOARD-ot habarcs-foltokkal ragasztjuk fel
- A Schlüter-KERDI-BOARD-ot harminc centinkénti távolságban habarcsfoltokkal lássuk el. A réteg vastagságának figyelembe vételével ehhez vagy vízre kötő ragasztó-habarcsot, vagy megfelelő többkomponensű habarcsot alkalmazzunk.
- A lemezeket a falhoz illesztjük, odanyomjuk és vízmérték segítségével beállítjuk.
- Közvetlenül a Schlüter-KERDI-BOARD felragasztását követően a csempéket vékonyágyas ragasztó-habarcsos eljárással felrakhatjuk a burkolat tulajdonságaihoz igazodóan. A fogas glettvas fogmélysége igazodjon a csempe méreteihez. Vegyük figyelembe a ragasztóhabarcs kötési idejét.
Figyelem: Amennyiben nincs lehetőség tartós tapadás elérésére a habarcsfoltok és a burkolandó felület között, akkor megfelelő tiplikkel és csavarokkal a mechanikai rögzítésről is gondoskodni kell. A Schlüter-KERDI-BOARD, mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet!
Schlüter®-KERDI-BOARD alkalmazása tartószerkezetre
- A Schlüter-KERDI-BOARD-ot a szakszerűen kivitelezett tartószerkezetre vízszintesen és függőlegesen is elhelyezhetjük és csavarokkal rögzíthetjük. A csavarozás tartó tárcsák alkalmazása esetén történhet a toldásoknál. A csavarok hosszúságát úgy kell megválasztani, hogy azok a fa tartókba legalább 20 mm-re, a fém tartókba legalább 10 mm mélyen behatoljanak. A csavarok közötti távolság ne haladja meg a 25 centimétert. Annak függvényében, hogy az adott helység mit igényel, a tartószerkezetre rögzítendő lemezvastagság (62,5 cm széles tábla esetén) legalább 19 mm-vastagságú legyen.
- Vízszintes ragasztás esetén az egyes lemezeket a tartószerkezet közepéhez igazodva toldjuk. Függőleges burkolás esetén azon vízszintes fugákat, amelyek nem teherhordó elemre esnek, csemperagasztóval, Schlüter-KERDIFIX- szel, vagy Schlüter-KERDI-BOARDZDK kétoldalas ragasztó szalaggal kell rögzíteni. Az ilyen toldásokat lehetőleg eltoltan helyezzük el.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD, mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet!
A Schlüter®-KERDI-BOARD mint válaszfal-rendszer
- A Schlüter-KERDI-BOARD-ot a fix falazathoz ütköztetve ragasztjuk fel, hogy a fix falon legalább az elkészülő csempeburkolat bekösse a Schlüter- KERDI-BOARD válaszfalat. Ha lehetséges, akkor a válaszfalat a felragasztott Schlüter-KERDI-BOARD lemezek között a fix falba be kell kötni. Alternatívaként a fix falazathoz először egy a rendszer részeként kapható sarok-, vagy U-profilt csavarozhatunk a válaszfal bekötésére.
- A szabadon álló válaszfalak a rendszerhez tartozó U-profillal stabilizálhatók. Amennyiben az U-profilra pl.ajtó vasalatokat kívánunk szerelni, akkor az U-profil hátoldalára a műanyagból készült lapos Schlüter-KERDI-BOARD-ZFP profilt kell ragasztani erősítésként, hogy a csavaroknak szilárdabb tartást adjunk.
- A Schlüter-KERDI-BOARD minden vízszintes és függőleges fugáját vékonyágyas ragasztó-habarccsal, vagy esetlegesen Schlüter-KERDI-FIX-szel át lehet ragasztani. Hosszabb válaszfalaknál szükség esetén egy vagy több folyamatos fugába ragaszthatunk a rendszerhez tartozó sarok, vagy U-profilt.
- 4. Az ilyen válaszfalakat az adott igényekhez igazodóan könnyűszerkezetes falként kell tekinteni, amelyek statikai szilárdságát nem kell igazolni. Általában az 50 mm-es lemezeket célszerű használni. A lerakófelületekhez és polcokhoz 19 mm-es vagy vastagabb lemezeket használjunk. Ennél is az adott követelményekhez szükséges igazodni.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet
Csőburkolatok Schlüter®-KERDI-BOARD-dal
- A Schlüter-KERDI-BOARD sarokés U-elemekkel a csővezetékek és szerelőcsatornák gyorsan és egyszerűen beburkolhatók.
- A V-núttal ellátott, sík lapokként szállított elemeket először vágjuk a szükséges méretre. Egy U-elemből két sarokelem is vágható megfelelően rövidebb szárakkal.
- Az elemek összehajtására csak beszereléskor kerül sor, és egy előre a V-nútba erősített ragasztócsík tartja össze az elemet.
- A Schlüter-KERDI-BOARD U- vagy sarokelemeket a lemez élével ragasszuk a meglévő falhoz. Erre alkalmas lehet a vékonyágyas ragasztóhabarcs, vagy a Schlüter-KERDI-FIX. Szükség esetén először a Schlüter-KERDI-BOARD –ZW sarokprofilt rögzítsük az adott falszakaszhoz rögzítési célból.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet
Schlüter®-KERDI-BOARD-dal kialakított íves felületek
- A beirdalt kivitelű Schlüter-KERDI-BOARD lemezek alkalmasak a lekerekített és íves konstrukciók kialakítására.
- A beirdalt lemezeket először a szükséges méretre kell vágni. Ha nagyobb lapokra van szükség, akkor azokat egyszerűen a kétoldalas ragasztóval össze lehet ragasztani az éleknél.
- Amennyiben a beirdalt felületet befelé fordítják, előzetesen a beirdalásokat ki kell tölteni csemperagasztóval.
- A csempe oldali beirdalást a csempézés előtt vagy során ragasztó-habarccsal ki kell kenni.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet
Schlüter®-KERDI-BOARD alkalmazása padlón
- A Schlüter-KERDI-BOARD alkalmas közvetlenűl a járólapok alatti aljzatok is kialakítására is, olyan szaniter helyiségek felújításainál, ahol személy közlekedés vagy ehhez hasonló igénybevétel várható. Az 5,9, 12,5 és 19 mm-es Schlüter-KERDIBOARD lemezeknél az alapfelületnek a tapadást gátló szennyeződésektől mentesnek kell lennie, kellő teherbírással kell rendelkeznie és sík felületűnek kell lennie. Az esetleges kiegyenlítést a Schlüter-KERDI-BOARD lerakása előtt kell végrehajtani.
- A ragasztónak a felülethez kell tapadnia és mechanikusan bele kell kapaszkodnia a Schlüter-KERDI-BOARD fátyolrétegébe. A legtöbb burkolandó felületnél az EN 12004 szerinti vízre kötő ragasztóhabarcs alkalmazható. Egyebekben más megfelelő ragasztót kell választani, adott esetben ügyelve az anyagok egymás közötti összeférhetőségére.
- A ragasztó-habarcsot fogas glettvassal hordjuk fel és a Schlüter-KERDIBOARD- ot teljes felületén ágyazzuk be a fátyolréteggel a felhordott ragasztóba. Az egyes lemezeket egymáshoz toljuk és megfelelően beállítjuk. A ragasztó megkötési idejére figyelemmel kell lenni.
- Elegendő teherbírású felületeknél a Schlüter-KERDI-BOARD 28 mm vastagságtól vékonyágyas habarcsfoltokkal, vagy más megfelelő habarccsal és megfe l e lő magasságsz inttel elhelyezhető. A foltokat a kellő teherbíró képesség érdekében kellő közelséggel rakjuk egymáshoz. A fugákat a ragasztóhabarccsal a lemez-illesztésekre való felhordással töltsük ki, hogy azok teljesen a habarcsfoltokra essenek.
- A Schlüter-KERDI-BOARD-ot a csempeburkolattal ellátandó széleken óvni kell a befeszüléstől, többek között szélcsíkok alkalmazásával.
- Közvetlenül a Schlüter-KERDIBOARD felragasztását követően a (minimum 5 x 5 cm-es formátumú) csempéket vékonyágyas eljárással felrakhatjuk a burkolat milyenségéhez igazodó vékonyágyas habarccsal. A habarcsfoltokra való burkolás során csak a megszilárdulás esetén adott a kellő teherbíró-képesség. A fogas glettvas fogmélysége igazodjon a csempe méreteihez. Vegyük figyelembe a ragasztóhabarcs kötési idejét.
- A dilatációs fugákkal, úgymint mezőhatároló-, szegély- és csatlakozó fugákkal kapcsolatban vegyék figyelembe a szokásos szakmai szabályokat.
Figyelem: A Schlüter-KERDI-BOARD mint használati vízszigetelés témával kapcsolatban lásd a Szigetelés fejezetet
Vízszigetelés Schlüter®-KERDI-BOARD-dal
A Schlüter-KERDI-BOARD a Németországban érvényben lévő DIN 18534 számú szigetelési szabványok megfelelően alkalmazható. Vízterhelési osztályok: W0-Itől W3-I-ig A Schlüter-KERDI-BOARD ezen felül rendelkezik az Általános Építésfelügyeleti Vizsgabizonyítvánnyal (abP).
Nedvesség-igénybevételi osztályok a ZDB szerint: 0-tól B0-ig, valamint A és C.
A Schlüter-KERDI-BOARD az ETAG 022 (többrétegű szigetelés) szerint rendelkezik európai engedéllyel (ETA = European Technical Assessment) és CE tanúsítvánnyal. Az olyan területekhez, amelyeknél elvárás, hogy CE-konform módon vagy az építés-felügyeleti vizsgabizonyítványnak (abP) megfelelően dolgozzanak, csak a rendszerben bevizsgált vékonyágyas habarcsot alkalmazzunk.
A vékonyágyas habarcsokról és a megfelelő vizsgabizonyítványokról az ennek az adatlapnak az alján megadott címen érdeklődhet.
* abP-vel és / vagy az ETA szerint az ETAG 022-nek megfelelően. További információkat a felhasználás, illetve beépítés vonatkozásában igény esetén az Alkalmazástechnikai Osztályunk nyújt.
A vékonyágyas habarcsokról és a megfelelő vizsgabizonyítványokról az ennek az adatlapnak az alján megadott címen érdeklődhet.
A sík felületeken történő toldásokat és a Schlüter-KERDI-BOARD sarkait Schlüter- KERDI-COLL szigetelő ragasztóval, legalább 12,5 cm széles Schlüter-KERDI-KEBA szalaggal teljes felületen beágyazva felül kell ragasztani. A szigetelő szalagoknak az átfedése legyen minimum 5 cm.
A fix épületelemekhez való csatlakozások, mint például a fémből, fából, vagy műanyagból készülő ajtó- és ablakelemek a Schlüter-KERDI-KEBA szalaggal funkcionálisan ugyancsak jól megoldhatók. A fix épület-elemekhez való csatlakozások, mint pl. a fémből, fából, vagy műanyagból készülő ajtó- és ablakelemek a Schlüter- KERDI szalaggal funkcionálisan jól megoldhatók. Ehhez a Schlüter-KERDIFIX- et a beépített részek ragasztandó felületére, míg a Schlüter-KERDI-COLL-L-t a Schlüter-KERDI-BOARD ragasztandó felületére vigyük fel és a teljes csatlakozási felületet ragasszuk le a felülszigetelő KERDIKEBA szalaggal.
A Schlüter-KERDI-FIX –nek az adott anyaghoz való alkalmasságát meg kell vizsgálni. A csatlakozások kivitelezhetőségét az adott helyi viszonyok függvényében kell eldönteni és a kivitelezést gondosan végrehajtani. Az alapfelületben már meglévő dilatációs fugákon a Schlüter- KERDI-BOARD –ot szét kell választani és a toldásoknál Schlüter- KERDI-FLEX-el felül kell ragasztani. Rugalmas szegélylezárásoknál is Schlüter-KERDI-FLEX-et lehet használni.
Vakolat- és spaklimassza rétegek a Schlüter®-KERDI-BOARD-on
Vakolat- és spaklimassza (glett) rétegek is felhordhatók a Schlüter-KERDIBOARD- ra. Ez történhet úgy, hogy az oldalához csatlakozunk (pl. félig kiálló) a csempézett felületeknél, illetve a teljes felületre is rákerülhet más területeken. A nagy felületekben keletkező toldásoknál, illetve külső és belső sarkoknál, valamint a nyitott szegélyeknél szegélyvédelemre és spaklimasszával való átkenésre is szükség van. Erre használható az öntapadó Schlüter- KERDI-BOARD - ZSA megerősítés.